Back to top

Zdroje pro vzdělávání na internetu

Volně dostupné bezplatné online zdroje pro základní, střední a vyšší vzdělávání

Charles Leadbeater, Bill Gates, Conrad Wolfram, Hans Rosling, Jamie Oliver, Ken Robinson, Stefan Sagmeister a další. Prostě TED.MIT OpenCourseWare

Níže naleznete seznam webových stránek, serverů, YouTube kanálů a dalších internetových zdrojů, obsahujících digitální materiály pro vzdělávání. Opensource zdroje (zpravidla licencované pod některou z verzí CC - Creative Commons) pak umožňují nejen volné použití těchto materiálů, ale i jejich úpravu a přizpůsobení, mixování, překlady a následné využití.

Existuje několik verzí Creative Commons CC (cc) licence: CC BY (Uveďte autora), CC BY-SA (Uveďte autora-Zachovejte licenci), CC BY-ND (Uveďte autora-Nezasahujte do díla), CC BY-NC (Uveďte autora-Neužívejte komerčně), CC BY-NC-SA (Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci) a CC BY-NC-ND (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Více viz vysvětlení na webu Creative Commons.

Zdroje pro vzdělávání

TED | Talk | Tag | Education113 vybraných TED přednášek (k 30.6.2012)  z oblasti vzdělávání. Charles Leadbeater, Bill Gates, Conrad Wolfram, Hans Rosling, Jamie Oliver, Ken Robinson, Stefan Sagmeister a další mají co říci ke vzdělání, škole a inovacím v tomto oboru.
British CouncilBritish Council je organizace pro kulturní vztahy a vzděkávací příležitosti. Na jejím webu naleznete materiály pro výuku angličtiny a umění. Materiály pro zkoušení, pro školy a pro vyšší vzdělávání.
BBC Learning EnglishObecná a obchodní angličtina, gramatika, slovní zásoba a výslovnost. Testy, materiály pro učitele, soubory ke stažení zdarma.
BBC News - Education & FamilyVzdělání a vzdělávání na BBC News.
YouTube vzděláváníSlužba YouTube EDU. Základní a středoškolské vzdělávání, celoživotní vzdělávání, vysokoškolské vzdělávání.
MERLOTOtevřená a bezplatná komunita. Multimediální vzdělávací materiály (powerpoint prezentace, videa aj.) pro učení a online vzdělávání.
Discovery EducationDiscovery Education podporuje učitele v umocňování studentských výsledků tím, že přináší svět Discovery do učeben a podněcuje přirozenou zvídavost studentů. Volně dostupné materiály pro rodiče a učitele.
4Teachers.org4Teachers.org je tu k tomu, aby pomáhal začlenit technologii do vaší výuky tím, že nabídne online nástroje a zdroje. Tento web pomáhá učitelům najít a vytvořit před-připravené webové lekce, testy, rubriky a třídní kalendáře. Najdete zde také nástroje pro studenty.
EducationWorldZdroj který obsahuje i vyhledávač pro tisíce vzdělávacích zdrojů.
Ed HelperUčitelské zdroje organizované dle téma a dle stupně školy.
Teachers TVProvoz Teachers TV byl sice ukončen, ale jejích 3,5 tisíce 15-ti minutových programů je k dispozici zdarma na stránkách distributorů, jejichž seznam najdete zde.
WikiEducatorWikiEducator je celosvětový komunitní zdroj podporovaný Open Education Resource Foundation. Jeho smyslem je podporovat plánování vzdělávacích projektů zaměřených na vývoj volně dostupného obsahu, publikací s volným obsahem pro e-learning a výzkum a podporu při tvorbě otevřených vzdělávacích zdrojů. Také podporuje síť pracovníků ve vzdělávání z celého světa, kteří se zajímají o otevřené vzdělávací zdroje.
Opensource zdroje pro vzdělávání
MIT OpenCourseWareMIT OpenCourseWare (OCW) je webová publikace obsahující virtuálně obsah všech MIT lekcí. OCW je otevřené a je k dispozici světu jako trvalá MIT aktivita.
OER CommonsOpen Education Resources (OER) jsou výukové a vzdělávací materiály volně dostupné online pro každého k používání, jak pro vyučující, tak pro studenty. uspořádané podle předmětu a stupně školy. Úplné univerzitní lekce, obsahující text, videa, zadání domácích úloh a poznámkového bloku. Interaktivní mini-lekce a simulace k specifickému tématu z matematiky nebo fyziky. Adaptace již existujících otevřenách prací. Elektronické učebnice, které prošly revizí a jsou často aktualizovány. Materiály pro záskladní a střední školy.
Khan AcademyKhan Academy nabízí přes 3 tisíce instruktážních videí, jež pokrývají vše od úvodu do algebry po chemii pro pokročilé, biologii, ale i současnou bankovní krizi. Při své práci v investičním fondu Salman Khan začal ve volném čase vyučovat mladší bratrance a sestřenice prostřednictvím výukových videí, publikovanými na YouTube. Růst jejich popularity měl za následek vznik Khan Academy. Každý měsíc používá jejich web 3,5 miliónu vyučujících. Všechna videa jsou licencována pod CC BY-NC-SA, přičemž některá již jsou přeložena do španělštiny, arabštiny, mandarínské čínštiny, hindštiny a dalších jazyků. Khan Academy momentálně prověřuje systém pro bodové hodnocení vyučujících a značení jejich stupně.
CK-12 FoundationNadace CK-12 cílí na rostoucí náklady na učebnice a na uzavřené, neaktuální médium, ve kterém jsou k dispozici. Soustředěním se speciálně na učebnice pro americké K-12 školy (zhruba základní + střední školství), jako nezisková organizace spolupracuje se státy a institucemi na tvorbě webových učebnic určených pro spolupráci, jež jsou zadarmo k použití, ale i k přizpůsobení ve více formátech jako je PDF, iPad a Kindle. K dispozici je přes 90 učebnic k opětovnému použití pod CC BY-NC-SA licencí. Nadace CK-12 je také hlavním přispěvatelem pro California Free Digital Textbooks Initiative, kalifornskou iniciativu pro spojení otevřených učebnic se státními standardy.
OER AfricaOER Africa je síť projektů pro aktivní spolupráci pracovníků ve vzdělávání a dalších účastníků pro zlepšování vzdělávacích systémů v Africe. Původně založeno v roce 1992 South African Institute for Distance Education (Saide) se zaměřením na post-apartheidovou Jižní Afriku, OER Africa se nyní skládá z množství robustních iciciativ napříč kontinentem, včetně African Health OER Network, AgShare project (Agricultural OER) a politiky otevřené univerzity jako je implicitní CC BY license policy pro všechny materiály Kwame Nkrumah University of Science and Technology. Weeb OER Africa a jeho materiály jsou rovněž implicitně licencovány pod CC BY.
CurrikiCurriki je známo jako jako "příští generace wiki" pro K-12 vzdělávání (základní a střední školy). Jde o online komunitu a wiki platformu pro učitele, lektory a vzdělávací odborníky pro sdílení, opětovné užití a remixování vzdělávacích zdrojů. Místo placení potřebných materiálů mohou učitelé hledat a vyvíjet zdroje, sdílet učební plány a spolupracovat na materiálech s druhými. Více než 40.000 vzdělávacích zdrojů je k dispozici v rámci platformy (licence) CC BY-NC, a vetšinou obsahu splňujícím státní standardy.
ConnexionsConnexions je úložiště a také platforma pro spolupráci na vzdělávacích materiálech, která rozděluje větší soubory, jako učebnice a lekce, na základní stavební buňky (moduly). Každý modul má odpovídající webovou stránku, takže pracovníci ve vzdělávání mohou mixovat a označovat stránky pro vznik přizpůsobených lekcí. Všech více než 20.000 modulů je licencováno pod CC BY, takže je lze trvale editovat, překládat nebo přizpůsobovat. Collaborative Statistics je příklad jedné z učebnic, která prošla oním mechanismem remixů a revizí od doby svého prvního uvedení na této platformě.
Bloomsbury AcademicBloomsbury Academic publikuje vlastní tituly z oblasti humanitárních a sociálních studií pod licencí CC BY-NC, s kompletními texty jejích publikací, licencovaných pod CC. Bloomsbury Academic rovněž nabízí tištěné nebo e-knihy na prodej, v závislosti na hybridním obchodním modelu kde volný digitální přístup nahrazuje vysoce kvalitní formáty. Jejich publikace z výzkumu zahrnují i remix  Making Art and Commerce Thrive in the Hybrid Economy od jednoho z členů vydavatelského týmu.
Flat World KnowledgeFlat World Knowledge je největší komerční vydavatel volně a zdarma licencovaných vysokoškolstkých učebnic. Spoluzaloženo Director of Marketing for Prentice Hall Business Publishing, Flat World Knowledge poskytuje volný online přístup k učebnicím pod CC BY-NC-SA licencí s tím, že na vyžádání tiskne fyzické výtisky a doplňkové materiály v nízkonákladovém režimu (studenti platí v průměru o 80% méně než jsou běžné ceny komerčních učebnic. Profesoři ä studenti rovněž mohou přizpůsobovat své učebnice prostřednictvím FWK online platformy.
Peer 2 Peer University (P2PU)P2PU je základní vzdělávací projekt pro organizování učení mimo zdi vzdělávacích institucí. Rovněž poskytuje těm, kdo učí, uznání toho, čeho dosáhli - tím, že vytváří model pro doživotní vzdělávání vedle tradičního vyššího vzdělávacího modelu. Využitím internetu a otevřenách vzdělávacích zdrojů, P2PU poskytuje sociální prostředí, aby kdokoli mohl organizovat lekce, studijní skupiny, navrhovat úkoly ve všech oborech Copyright 4 Educators po Webmaking 101. Veškerý obsah, vytvářený touto komunitou je k dispozici implicitně pod licencí CC BY-SA. P2PU také zkoumá alternativní metody vyhodnocování a certifikace skrze badges pilot.
WikiverzitaWikiverzita je podporována nadací Wikimedia. Poskytuje prostor pro výukové zdroje, projekty a výzkum napříč všemi vzdělávacími odvětvími. Účelem je poskytování podpory pro společenství učitelů, studentů a výzkumných pracovníků pro vytváření otevřených vzdělávacích zdrojů a vzdělávacích komunit. Aktuálně (7/2012) hostuje přes 12,5 tis. vzdělávacách zdrojů napříč širokým spektrem oborů.
  
Video kanály na YouTube
TEDTalksTEDTalks se dělí o nejlepší nápady z TED konference s celým světem a zadarmo. Hlasy které mají reputaci a jsou individualitami, které boří konvence. Ikony a géniové, kteří zde předvádějí své životní projevy v 18-ti minutových proslovech.
TEDxTalksTEDx jsou nezávisle organizované TED akce po celém světě.
YouTube TeachersStránka YouTube.com/Teachers obsahuje stovky seznamů videí, která jsou v souladu s běžnými vzdělávacími standardy. Videa jsou uspořádána podle předmětu a úrovně náročnosti. Tyto seznamy videí byly vytvořeny učiteli a jsou určeny učitelům. Víc času tak můžete strávit učením a méně hledáním.
National GeographicInspirace pro lidi k péči o planetu.
BBCWorldwideKanál BBC Worldwide.To nejlepší z britské TV.
NASA televisionPosláním NASA je být průkopníkem ve vesmírném výzkumu, vědeckém bádání a astronomickém výzkumu. Za tímto účelem pracuje po celém světě - a taktéž mimo něj - po více něž 50 let, hledajíc odpovědi na základní otázky o našem místu ve vesmíru. Zkoumáme vesmír a objevujeme Zemi.
AnimalPlanet TVAnimal Planet je jedinou značkou v oblasti zábavy, která vtahuje diváky do plné škály zvířecího království s rozsáhlým a bohatým obsahem prostřednictvím více platforem. Milovníkům zvířat a majitelům zvířecích mazlíčků nabízí přístup do online centralizované televizní a mobilní komunity pro hlubokou, zaujatou, vysoce kvalitní zábavu, informace a obohacení.
Lonely PlanetOficiální YouTube kanál Lonely Planet. Po více než 30 let jsme inspirovali a vedli nezávislé cestovatele, pomáhali jim objevovat svět a měli pozitivní dopad na způsob, jakým cestují.
Video kanály na YouTube - angličtina
VOA Learning EnglishUčte se americkou angličtinu a nejen tu pomocí otitulkovaných zpráv a zdůraznění ve VOA Special English. Příběhy jsou čteny a třetinu pomaleji než je běžné u VOA English. Čtěte, poslouchejte a učte se pomocí denně aktualizovaných MP3 souborů a textů na voaspecialenglish.com.
Learn English with Steve FordVysove kvalitní lekce angličtiny od základní po nejvyšší úrovně pro obecnou angličtinu, přípravu testů a byznys.
Video kanály na YouTube - francouzština
Learn French with Ouino LanguagesFrancouzština Ouino French je v základní sestavě zdarma.
Learn French - FrenchPod101.comUčte se francouzsky s FrenchPod101.com - rychle, snadno a zábavnou cestou. Začněte mluvit francouzsky v řádu minut s využitím audio a video lekcí. FrenchPod101.com je online dostupná webová stránka pro výuku francouzštiny. Budete se učit mluvit, číst, psát a poslouchat francouzsky. Užijete si zábavné učení po celém světě.
Video kanály na YouTube - němčina
Learn German - GermanPod101.comGermanPod101.com je webová stránka pro online výuku němčiny. Naučíte se s ní mluvit, číst, psát a poslouchat němčinu. Užijete si zábavného učení s posluchači z celého světa.
Video kanály na YouTube - japonština
Learn Japanese - JapanesePod101.comJapanesePod101.com je webová stránka pro online výuku němčiny. Naučíte se s ní mluvit, číst, psát a poslouchat němčinu. Užijete si zábavného učení s posluchači z celého světa.
Článek: 

Komentáře

Odzyskanie danych z macierzy RAID 6 Warszawa

W macierzy lustrzanej RAID 1 twoje dane są dużo bezpieczniejsze niż w RAID-0 (wtedy znowu twoje dane są bezpieczniejsze na jednym dysku niż w RAID 0). W przypadku RAID 1 wszystkie dyski w macierzy muszą zakończyć się niepowodzeniem przed utratą danych. To prawda, że ​​nadal działa to jako odporność na uszkodzenia jednego dysku, który oferuje także RAID-5. RAID 1 jest idealny dla konsumentów, którzy dbają jedynie o odporność na uszkodzenia na swoich nośnikach pamięci i nie są zainteresowani wyłudzaniem gotówki za trzy lub więcej dysków twardych i obudową RAID na tyle dużą, aby zmieścić je wszystkie. RAID 1 został zaprojektowany z myślą o dwóch dyskach. Jeśli chcesz umieścić więcej niż dwa dyski w macierzy RAID, która zapewnia odporność na awarie, istnieje wiele bardziej przydatnych opcji.